آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پیامی به همایش نفت، گچساران، انقلاب با یادآوری خاطرات قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ اعتصاب کارکنان پالایشگاه‌ها و شرکت‌های نفت را یکی از عوامل مهم سرعت بخشیدن به روند سقوط رژیم پهلوی دانست و گفت: خارجی‌ها که حامی رژیم بودند، وقتی احساس کردند که برای دریافت نفت ایران مشکل دارند از حمایت خود دست کشیدند.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پیام به این همایش که با حضور ۲۰۰۰ نفر از کارشناسان و مسؤولان وزارت نفت و شخصیت‌های انقلابی در شهر گچساران برگزار شد، تدبیر امام (ره) را در انتخاب هیأت و ترکیب آن ستود و گفت: صلابت و انعطاف امام (ره) در این ماجرا نشان از روح رئوف ایشان است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تقدیر از کارکنان پالایشگاه‌ها و شرکت‌های نفت سراسر کشور گفت: با اینکه می‌دانستند هدف اول بمباران هواپیماها و موشک باران بعثی‌ها، محل کار آنان است، شجاعانه ایستادند.

وی در این پیام که شرح کامل آن در ذیل می‌آید برگزاری همایش نفت، گچساران، انقلاب را برخاسته از یک حسن سلیقه در دهه‌ی فجر انقلاب اسلامی دانست.

«بسم الله الرحمن الرحیم

در کنار مجموعه عواملی که به روند مبارزه مردم و سقوط رژیم پهلوی، سرعت بخشید، اعتصابات سراسری، مخصوصاً اعتصاب کارکنان پالایشگاه‌ها و شرکت‌های نفت بود که به خاطر کم شدن تولید نفت و مسدود شدن راه صادرات آن، حامیان خارجی رژیم را به تردید وا داشت و رژیم که فقط به حمایت‌های قدرت‌های استکباری و کشورهای غربی دل خوش بود، چنان دچار یأس و نا امیدی شد که مردم شاهد موج فراگیر گوشه‌گیری و فرار درباریان و مسؤولان در دولت، ساواک، ارتش و دیگر مقامات بودند.

برای ما مبارزان که در آن شرایط صف‌های طولانی مردم را برای نفت می‌دیدیم، نگران‌کننده بود که امام عزیز با آن رهبری‌های رئوفانه، با صلابت سیاسی و در عین حال انعطاف عقلانی، وقتی خبر سختی‌های مردم را شنیدند، هیأتی را برای شکستن اعتصاب کارکنان معین کرده بودند. از اینجا بود که من به خاطر انتخاب و حکم امام – بی‌آنکه خود بدانم – عضو هیأت شدم و به همراه دیگر اعضای هیأت به ریاست مهندس بازرگان، به مناطق نفت‌خیز جنوب رفتیم.

آنچه من در جمع کارگران و کارکنان پالایشگاه‌ها و شرکت‌های نفت دیدم، هوشیاری آنان برای حمایت‌های همه‌جانبه از امام راحل بود. ما با زبان مبارزین مذهبی و با ادبیات اسلامی، هم خوبی‌های اعتصاب را برای به ستوه درآوردن رژیم و هم بدی‌ها و زحمت آن را برای مردم سراسر کشور در آن زمستان سرد گفتیم، پذیرفتند و مهندس بازرگان صراحتاً می‌گفت که تدبیر امام در انتخاب یک روحانی در هیأت، هم نشان از شناخت امام از مردم و هم گواهی بر جایگاه روحانیت نزد مردم است.

به هر حال آن دوره گذشت و نظام اسلامی به عنوان اولین نظام با ساختار مبتنی بر مکتب اهل بیت(ع) در ایران مستقر شد و در همه این سالها نیز کارگران و کارکنان شرکت نفت نقش‌های مهمی را در مقاطع گوناگون ایفا کرده اند. در طول ۸ سال دفاع مقدس، با اینکه می‌دانستند محل کار آنان هدف اول بمباران‌ها هواپیماها و موشکباران‌هاست، شجاعانه ایستادند و نگذاشتند حربه شوم غرب و شرق و ارتجاع برای قطع منابع نفتی ایران مؤثر شود.

در سالهای پس از جنگ و در دوران سازندگی نیز با عشق به پیشرفت کشور، آستین همت را برای گسترش صنایع نفتی و استفاه بهینه از فراورده‌های آن بالا زدند و من به عنوان کسی که در هر سه مقطع، یعنی هم اعتصاب قبل از پیروزی انقلاب، هم ۸ سال دفاع مقدس و هم دوران سازندگی مسئول بودم، باید از مردم این مناطق، کارگران و کارکنان پالایشگاه‌ها و شرکت‌های نفت، تشکر و قدردانی کنم، چون می‌دانم که چه نقش تأثیرگذاری در این سه مقطع داشتند.

از برگزارکنندگان همایش نفت، گچساران و انقلاب هم تشکر می‌کنم که با حسن سلیقه، در دهه فجر، تاریخ انقلاب اسلامی را ورق زدند و یکی از مهمترین عوامل پیروزی انقلاب و تدبیرهای امام را در جامعه زنده کرده‌اند. چون آن کار یک شمشیر دو لبه بود و بعید نبود که رژیم پهلوی با سوءاستفاده از همان تصمیم امام(ره)، دوباره ماشین جنگی خویش را روشن نماید و با تانک در خیابان‌ها به جان مردم بیفتند، اما دیدیم که چگونه هم کمر رژیم شکست و هم مردم از زحمت رهایی یافتند.

 

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :